Tipy na výlet

Volary a blízké okolí

Chtěli byste se od nás nechat inspirovat, jak naložit s Vaším volným časem při návštěvě Volar? Pokud ano, pak si dovolujeme předložit několik kulturních, turistických či sportovních tipů pro letní i zimní období.

Volary Leží v rozsáhlé kotlině v nadmořské výšce 760 metrů. Jsou místem turisticky velmi atraktivním, nabízí nespočet výletů po značených turistických i cykloturistických stezkách a běžeckých tras.

Dále je možno přímo ve Volarech navštívit krytý plavecký bazén, muzeum, Infocentrum, cukrárnu, bowling, kosmetický salón, městský minipivovar v místním hotelu, parkour hřiště, menhiry i jiné cíle.

Křížová cesta

Kompletně obnovená unikátní Křížová cesta z 19. století se nachází východním směrem nad městem ve svazích vrchu Kamenáč.

Volarské muzeum

Volarské muzeum se nachází v jednom z chráněných historických roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice muzea patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii a Zlatá stezka. Ke stálým expozicím jsou každou muzejní sezonu připraveny pro návštěvníky minimálně další dvě přístupné výstavy, které se každoročně obměňují.

Více informací o muzeu naleznete zde.

Hřbitov obětí pochodu smrti

K volarskému hřbitovu přiléhá hřbitov obětí pochodu smrti, který skončil ve Volarech a okolí v květnu 1945. Pochováno je zde 95 dívek a žen židovského původu, které nepřežily nelidské strádání a tragický závěr pochodu, který vyšel z tábora v bavorském Helmsbrechtu. Historii pochodu smrti a památce jeho obětí je věnována i stálá expozice ve volarském muzeu.

 

Železniční tratě na Volarsku

Tratě na Volarsku procházejí nejhezčími přírodními partiemi Národního parku Šumava. Vlakem lze dojet i tam, kam auta nesmějí. V létě jezdí na Volarsku také zvláštní historické vlaky i s parní lokomotivou. Volary nabízejí výborné železniční spojení do 4 směrů, a to do Českých Budějovic, Strakonic, Číčenic a Nového Údolí.

 

Kostel sv. Kateřiny

Dominantou Volar je kostel sv. Kateřiny na náměstí, který byl postaven ve 14. století.

 

Plavecký bazén

Více informací o bazénu naleznete zde.

Doporučujeme Vám navštívit také oficiální stránky města Volary www.mestovolary.cz, kde naleznete všechny potřebné informace, jak trávit volný čas ve Volarech a v nejbližším okolí.

Nedaleké okolí Volar

Řeka Vydra, Povydří

Koryto řeky je zaneseno žulovými balvany vznikajícími silným rozpadem žul masívu Vydry, které mají velikost 3-5 metrů a řeka přes ně stéká prudkými peřejemi.

Šumavské slatě

Rašeliniště v centrální části Šumavy nazýváme slatě. Vznikly na přelomu doby ledové a meziledové zhruba před 10 000 lety.

 

Kvilda a okolí

Kvilda je obec na Šumavě v okrese Prachatice 16 km jihozápadně od Vimperka a při nadmořské výšce 1062 metrů se jedná o nejvýše položenou obec v České republice. Leží 5 km od pramenů Teplé Vltavy v místech, kde do ní zleva ústí Kvildský potok. Kvilda je též považována za ráj milovníků lyžařských běžek.

 

Lipno

Součástí vltavské kaskády je údolní nádrž Lipno a je jejím nejvýše položeným stupněm. Leží v horském terénu na hranici Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Její vody zalily převážnou část rozlehlé vltavské kotliny s četnými nevytěženými rašeliništi.

 

Boubín

Hora Boubín s nadmořskou výškou 1362 metrů tvoří spolu s ostře tvarovaným Bobíkem (1264 metrů) charakteristickou siluetu. Dnes stojí na vrcholu hory rozhledna, z které máte Šumavu jak na dlani. Při jasném počasí jsou vidět i Alpy.

Boubínský prales

Boubínský prales (920-1110 metrů) o rozloze 666,41 ha byl vyhlášen Národní přírodní rezervací již v roce 1858. Světově známý prales leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín.

Více o Boubínském pralese zde.

Schwarzenberský kanál

Mimořádnou technickou památkou jižních Čech je Schwarzenberský kanál. Jeho trasa vede těsně při státní hranici ČR s Německem a Rakouskem na území okresu Prachatice. Po dostavení kanál sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřevem.

Plavební stoka začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí na severním svahu Třístoličníku v nadmořské výšce 916 metrů. Od kanálu vede trasa plavební stoky východním směrem po svahu Plechého a přibírá zde vody Jezerního potoka vytékajícího z Plešného jezera.

 

Prachatice

Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací. Jádrem Prachatic je obdélné náměstí s barokní kašnou a dnes krásně opravenými starými domy.

Nad Prachaticemi se vypíná do výšky 1096 metrů vrch Libín s rozhlednou.

Soumarský Most

Tábořiště Soumarský Most se nachází na horním toku Teplé Vltavy v těsné blízkosti Národního parku Šumava. Leží asi 7 km západně od města Volary na trase Volary-Lenora-Strážný.

Vltava nabízí v teplých dnech nejen osvěžující koupání. Soumarský Most je také rájem pro vodáky, kteří od něj splouvají Vltavu až do Nové Pece. Lodě je možno si půjčit přímo u mostu.

Z Volar lze k Soumarskému Mostu dojet i místním vláčkem motoráčkem, přičemž tato cesta je velkým zážitkem především pro malé děti.

 

Lyžování v okolí

V nedalekém okolí se provozují lyžařské vleky seřazené vzestupně dle jejich vzdáleností od Volar (v závorkách jsou uvedeny dojezdové vzdálenosti z Volar) – stačí jen kliknout na název sjezdovky a dozvíte se vše potřebné.

Menší sjezdovky s vleky

Tyto sjezdovky jsou vhodné pro začátečníky a děti.

Lyžařské areály

Ve všech areálech si přijdou na své všichni vyznavači sjezdového lyžování.

Lyžařské běžecké stopy

Běžecké stopy se udržují bezprostředně i u Volar. Nástup na ně je ve vzdálenosti 200 metrů od našeho apartmánu. Dobré jsou i stopy v následujících místech s krásnou přírodou.

  • Libínské Sedlo
  • Volovice – Dubový Vrch
  • Černá Hora (tankovka)
  • České Žleby – Stožec
  • Jelení Vrchy – Černý Kříž
  • Strážný – Nové Údolí – Jelení Vrchy – Plešné jezero – Zadní Zvonková
  • Strážný – České Žleby – Stožec
  • Borová Lada – Nový Svět – Nové Hutě – Pláně – Churáňov
  • Kvilda – Bučina – Borová Lada – Strážný

 

autorem fotografií je Otomar Novotný, fotoateliér Volary